Ruletka4U.com

Ruletka bez tajemnic. Poradnik gracza, czyli wszystko o ruletce. Historia, zasady, systemy i porady poparte teorią i praktyką.

System kaskada – system gry w ruletkę


Na początku zaznaczę, że artykuł jest długi, ale jeśli ktoś interesuje się systemami gry w ruletkę, to myślę, że warto go przeczytać. Zatem życzę cierpliwości i zapraszam do lektury.

System kaskada jest kolejnym systemem gry w ruletkę, bazującym na systemie Martingale.
Podstawy systemu kaskada są oparte na założeniu, że seria dla szans prostych w 90% przypadków zamyka się w 4 grach, czyli innymi słowy w ciągu 4 kolejnych gier powinno nastąpić odwrócenie serii. Zapamiętaj tą tezę, bo jeszcze do niej wrócę.

System ten polega stosowaniu progresji rozpisanej na 4 gry i 7 poziomów. Chodzi tu o to, że nie zwiększamy stawki progresją Martingale w nieskończoność, ale po każdych 4-ch grach obniżamy stawkę podstawową przechodząc na kolejny poziom i gramy znowu progresywnie 4 gry. I tak dalej…

Jest to w sumie prosty system i nie trzeba wielkiej filozofii, żeby się go nauczyć.

Poszczególne poziomy i progresje zawarte są w poniższej tabeli.


PoziomProgresja
Gra 1Gra 2Gra 3Gra 4
11248
223612
334816
4451020
5561224
6671428
7781632

W przypadku przegranej we wszystkich grach na danym poziomie przechodzimy poziom niżej i zaczynamy 4 spiny na kolejnym poziomie.
W przypadku wygranej wracamy do stawki z Gry 1 na poziomie, na którym aktualnie graliśmy.
Jeżeli bilans całej gry jest już dodatni, wracamy do pierwszego poziomu.

Dla lepszego przedstawienia zasady funkcjonowania tego systemu zróbmy jakiś przykład.
Gramy tradycyjnie na kolor, np. czerwony. Zakładamy, że wygrywamy w 10 grze. Jak to będzie wyglądało?
Gra 1 – stawiamy 1 żeton – przegrywamy (poziom 1, gra 1)
Gra 2 – stawiamy 2 żetony – przegrywamy (poziom 1, gra 2)
Gra 3 – stawiamy 4 żetony – przegrywamy (poziom 1, gra 3)
Gra 4 – stawiamy 8 żetonów – przegrywamy (poziom 1, gra 4)
Tutaj skończyliśmy progresję z pierwszego poziomu i przechodzimy na poziom kolejny.
Gra 5 – stawiamy 2 żetony – przegrywamy (poziom 2, gra 1)
Gra 6 – stawiamy 3 żetony – przegrywamy (poziom 2, gra 2)
Gra 7 – stawiamy 6 żetonów – przegrywamy (poziom 2, gra 3)
Gra 8 – stawiamy 12 żetonów – przegrywamy (poziom 2, gra 4)
Skończyliśmy progresję z drugiego poziomu i przechodzimy na poziom trzeci.
Gra 9 – stawiamy 3 żetony – przegrywamy (poziom 3, gra 1)
Gra 10 – stawiamy 4 żetony i wygrywamy (poziom 3, gra 2)

Wygraliśmy, więc w kolejnej grze wracamy do pierwszej stawki z poziomu, na którym aktualnie graliśmy (poziomu 3), czyli stawiamy 3 żetony.

Podsumujmy wyniki.
Na pierwszym poziomie zainwestowaliśmy 15 żetonów, na drugim 23 i na trzecim 7 żetonów co daje w sumie 45 żetonów. Wygraliśmy 8 żetonów (4 zysku + 4 postawionych w wygranej grze), czyli w sumie: 8 – 45 = – 37 żetonów.
Zakładając, że nastawiliśmy się na ten system, kontynuujemy grę zakładając odrobienie strat.
Serie przecież nie występują często, więc teraz powinniśmy mieć więcej szczęścia. Wszystko się zgadza.

Ale spójrzmy teraz na pewne matematyczne podstawy tabeli systemu kaskada. Zwróćmy uwagę, że poza pierwszym poziomem, w którym gry są odzwierciedleniem klasycznego systemu Martingale stawki na pozostałych poziomach już nie zawsze są podwajane. Chodzi tu o pierwszą i drugą stawkę w poszczególnych poziomach. Zauważmy też, że maksimum zysku na danym poziomie osiągamy wygrywając od razu przy pierwszej stawce tego poziomu.
Kolejne są już tak skonstruowane, że nasz zysk zawsze wyniesie 1 żeton.

Czyli – zakładając, że nie wygrywamy jednak przy pierwszej stawce danego poziomu – żeby odrobić straty z powyższego przykładu, musimy wygrać 37 razy z rzędu trzymając się cały czas trzeciego poziomu.

A teraz wróćmy do podstaw systemu. Prosiłem, żeby zapamiętać, ale przypomnę. W 90% przypadków seria nie będzie trwała dłużej niż 4 gry. Przekładając to na język matematyczny, szansa wystąpienia 4 takich samych zdarzeń pod rząd wynosi 5,60%. Czyli dokładnie rzecz biorąc powinno to być nie 90%, ale 94,40%.
Skorzystajmy z tego wskaźnika dla naszych 37 gier, koniecznych do odrobienia strat z przykładu, ale ze względu na to, że prawdopodobieństwo tym lepiej się sprawdza, im więcej gier rozegramy, to będziemy przeliczać wartości dla 1000 gier.
1000 x 94,4% = 944. Oznacza to, że zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa w 944 grach odniesiemy sukces, a w 56 porażkę.
Znowu podstawimy to do naszego przykładu (jakieś założenia musimy przyjąć), ale oczywiście zrobimy to w dużym uproszczeniu. Przyjmijmy, że każda nasza porażka, to strata na poziomie 37 żetonów (czyli wygrana w 10 grze), a wygrana to 1 żeton (odrabianie).
Wygramy 944 razy 1 żeton, czyli 944 żetony. Przegramy 56 razy 37 żetonów, co nam daje stratę na poziomie 2.072 żetony. Nasz bilans wynosi MINUS 1.128 żetonów.
Sytuacja nie do pozazdroszczenia…

Wniosek:
System prezentowany w tej formie jest bardzo niebezpieczny, a jedynym jego plusem jest możliwość stosunkowo długiej gry (zabawy) przy posiadaniu odpowiedniego kapitału.

Ale czy ten system należy skreślić z repertuaru systemów, którymi można grać?

Niekoniecznie. Ten system ma szanse powodzenia (chociaż wg mnie tylko w ruletce live, np. w kasyno online), ale powinno się go zmodyfikować. I taka modyfikacja może wyglądać np. tak:


PoziomProgresja
Gra 1Gra 2Gra 3Gra 4
11248
224816
3361224
4481632
55102040
66122448
77142856

Wprowadzono tu prostą modyfikację, polegającą na tym, że na każdym poziomie gramy podwójną progresją.
Co to daje?

Niezależnie od momentu, w którym wygrywamy nasz zysk podstawowy będzie równy stawce podstawowej z każdego poziomu.

Porównajmy to do naszego przykładu i poprzednich wyników obliczeń.
Nasz zainwestowany do 10-tej gry kapitał wyniesie tym razem 54 żetony. Nasza strata wyniesie 12 – 54 = – 42 żetony Ale trzymając się reguł systemu i grając na 3-cim poziomie zawsze zarobimy 3 żetony. To oznacza, że aby odrobić stratę musimy wygrać 14 razy, a nie prawie 40, jak to wynikało z podstawowej wersji systemu.
A teraz jakie to będzie miało przełożenie na 1000 gier?
944 razy wygramy 3 żetony, co nam daje zysk na poziomie 2.832 żetonów.
56 razy przegramy 42 żetony, czyli stracimy 2.352 żetony. To oznacza, że nasz bilans gry JEST DODATNI. Jesteśmy na plusie 480 żetonów…

Który wynik jest lepszy? Nie trzeba tego chyba komentować…

Oczywiście są to bardzo uproszczone wyliczenia, które nie uwzględniają np. tego, że przy seriach, w których tracimy, przechodzimy na kolejne, niższe poziomy.
Matematycy też stwierdzą, że te obliczenia nie do końca są prawidłowe, ale zrobiłem to z premedytacją, żeby pokazać efektywność bazowej wersji systemu, który przy dłuższej grze z założenia jest skazany na porażkę. Chyba, że ktoś będzie miał dużo szczęścia… Ale licząc na szczęście lepiej jest obstawić pojedynczy numer…
Ale te „ matematyczne błędy” i uproszczenia nie zmieniają faktu, że grając wg tabeli podstawowej ODRABIAMY ZAWSZE PO 1 ŻETONIE, co przy każdym kolejnym poziomie bardzo pogłębia nam stratę.

Mam nadzieję, że opłacało się przeczytać ten dość długi artykuł…
To przykład analizy jednego z systemów dostępnych w Internecie i konsekwencje wynikające ze stosowania go w podstawowej wersji…

Ale sama idea tego systemu, a właściwie kaskadowości ma potencjał. Zachęcam do przeanalizowania innych jego wariantów.

Powodzenia w grze.